• גודל פונט
  • גוונים וקונטרסט

עדכון זמן חורף ה'תשפ"א

שלום וברכה מרמת גן,

הפעם, שלא כהרגלנו, נתחיל כמעט מהסוף.

האמת, התלבטנו. התלבטנו רבות אם ואיך לקיים את אחד האירועים המרכזיים של השנה בישיבה ובגוש דן כולו, ההקפות שניות כמובן. עוד לפני שהתחלואה הגיעה לממדים המבהילים דמיינו שנעשה משהו מצומצם, אולי רק מחלימים וכד', וכשהתבהרה התמונה ששום דבר מהסוג הזה לא יתאפשר, גמלה בליבנו החלטה שגם לוותה בלבטים רבים, לשדר הקפות שניות מהיכל הישיבה עם התזמורת הנפלאה ועם הרב יהושע.

ולמה שהתרחש לא יכולנו לצפות – 37,000 צפיות ממכשירים שונים, כ100,000 משתתפים בפועל, תגובות נרגשות מהארץ ומהעולם (מ12 מדינות שונות), ריקודים שהגיעו עד למחלקת קורונה ועוד. בסיעתא דשמיא זכינו לשותפות בכמות ואיכות נדירים ומיוחדים.

לא הייתם? קבלו טעימה קטנה, למטיבי לכת כאן אפשר לראות את הכל.

   

ומכאן נחזור אחורה בזמן.

אנחנו בעיצומה של תקופה מורכבת ומיוחדת גם יחד וזו הזדמנות לעדכן על הנעשה בישיבה בחודשים האחרונים.

כידוע, הקורונה נתנה אותותיה גם בעולם הישיבות ואנחנו מתמודדים עם אתגרים מסוגים שונים, אך לצד זה, עם התפתחויות והתחדשויות מדהימות.

כשבוע לפני פורים התפרצה עלינו המגיפה בארץ ומאז אנחנו בעליות ומורדות ולצערנו כבר את חגיגות פורים המיוחדות והמפורסמות בישיבה נאלצנו לחגוג במעגל הישיבה המצומצם. בכאב לב ובהקשבה נחושה להנחיות נאלצנו לסיים את זמן חורף מוקדם מהרגיל בישיבה

סגירת הישיבה הפתיעה את כולנו אך זכינו להתגייסות מהירה של צוות הרבנים וחבורת תלמידים, שבזמן קצר הפכו את הלו"ז בבית, ליום לימודים מלא - סדר בוקר, סדר צהריים, שיעורים, חברותות, חבורות לימוד בשלל הכלים השונים, תוך הקפדה יתירה שאף אחד לא נשאר בחוץ

הודות לחבורת התלמידים המופלאה שהתגייסה לעניין במסירות גדולה, נבנתה מערכת חזקה ומשומנת של לימוד עד כדי כך שבחלק מהבקרים, נמסרו במקביל 6 שיעורי סיכום מרבני הישיבה ובשונה מהשנים הרגילות שזמן חורף מסתיים בא' ניסן,זכינו להמשיך את הלימוד הסדיר כמעט עד ערב חג הפסח.

    

גם בגזרת השיעורים לציבור קרה דבר מופלא.

לאחר התייצבות מערכת הלימודים הישיבתית חשבנו מה אפשר לתת לציבור בעת המורכבת הזו, כשכולם ספונים בבתים ובאי וודאות.

גם כאן, הודות לצוות המסור, בניצוחו של אלחנן קופינסקי, החלטנו לעשות ניסיון ראשוני והפקנו ערב לימוד, הכנה לחג הפסח, עם שיעורים בסגנון 'כנס בכל לבבך' וניגוני הישיבה שהרימו את הרוח בין שיעור לשיעור.

ההפתעה היתה אדירה, אלפים רבים של צופים, חלקם משפחות שלמות שישבו מול המסך והתמוגגו מהשיעורים והתגובות לא הפסיקו זרום, הנה כמה מהם:

  • היה מעיף!!! ישר כח! כתבתי גם לרב יהושע בפרטי.
  • מטורף!!! אשריכםם
  • ערב יוצא מן הכלל!!!! צריכים כזה גם בחול המועד. פשוט תודה רבה! מאורגן להפליא בצורה מדהימה. ארגון מושלם כמעט 0 תקלות.
  • יישר כוח עצום!! היה נפלא ממש! תעשו ככה הכנה כל ערב חג!
  • תודה ענקית אנשים טובים! נתתם שמחה ואור בלבנו! ישלם ה' שכרכם הטוב! רק שמחה!
  • ישיבה אהובה העפתם אותנו לשמים אשריכם על הדאגה הרוחנית שהיא המנוע לחיינו !!!

תוך כדי הערב הרבנים כבר החליטו שזוהי רק ההתחלה וביקשו מהצוות להיערך להמשך, וכך מערב לערב זכינו לערוך, בלי עין הרע 11 ערבי לימוד עם מרצים ומרצות מהשורה הראשונה, בשיפור מתמיד כל העת ברמת השידור.

פסחשביעי של פסחמזכרון לעצמאותל"ג בעומריום ירושליםשבועותאלול, ראש השנה(הכנס המרכזי), יום כיפורסוכות, הושענא רבה.

גילינו צמא גדול לתורה, לתוכן שיאיר את הזמנים המיוחדים בלוח העברי, לעבודת ה' מאירה ומתחדשת. ויש עוד למה לצפות בהמשך...

     

את זמן קיץ כבר התחלנו בישיבה, תוך היערכות מורכבת ביותר למתווה הקפסולות בישיבות. חששנו מאוד איך הבחורים יחזרו, איך יהיה הקפסולות ואיזו אווירה זה יצור.

וראו זה פלא. התלמידים והאברכים חזרו ללימוד בחיות ובשמחה אדירה, בדיבוק חברים מיוחד שמציאות הקפסולה שלא מאפשרת לצאת ולהתערבב יצרה.

את מו"ר הרב אריאל לא רצינו לסכן, אך על השיעור הכללי מפיו אי אפשר לוותר, והוא הוקרן על מסך גדול בכל שבוע בבית המדרש.

עם כל הקשיים והאתגרים שיש בהתנהלות ישיבה במתכונת זו בסיעתא דשמיא ראינו ברכה גדולה והשיא היה בסיום מסכת הישיבתי, שכבר הפך למסורת, (בתשעת הימים) על שולחנות בשר ויין. עשרות בחורים בתוך שנת לימודים לא שגרתית זכו לסיים את מסכת בבא קמא.

  

 גם בשירות הצבאי, קבוצה גדולה במיוחד של תלמידי הישיבה התגייסו לשירות בצה"ל בחודש אוגוסט ביחידות השונות. דרך אגב, הם סיימו את המסכת הישיבתית בשערי לשכת הגיוס בשמחה וריקודים. יותר ויותר אנחנו רואים את היתרון והערך המוסף שיש בשירות בחבורה גדולה ומגובשת של תלמידים שלמדו יחד והתגדלו בתורה ועבודת ה'. כיף גדול לראות את החיילים מגיעים לישיבה כמעט בכל הזדמנות, גם במתווה הנוכחי שמקשה על המפגש (מבקשים סליחה מההורים...), גם אנחנו עושים מאמץ לשמור על קשר רציף בשיחות טלפון של הרבנים, הודעות, עלונים, ביקורים וחבילות.

      

אז איך פותחים שנה חדשה בתקופה כזו?

בא' אלול, יום חג לפתיחת שנה בישיבה, זכינו לבואם של 47 בחורי שיעור א' חדשים בשערי בית המדרש.

קבלת הפנים בדרך כלל נעשית בחיבוקים גדולים ומפגש בבניין הישיבה אך לא דומה שנה זו לקודמותיה והאפשרויות מוגבלות. החבורה הצעירה בהובלת ראש הישיבה ור"מ שיעור א' – מו"ר הרב בן ציון אלגאזי, התחילה בשמחה עצומה ובחדוות לימוד מיוחדת יחד עם חבורת בית המדרש המופלאה שכוללת בחורים ואברכים במסלולי לימוד שונים.

כמות התלמידים ממשיכה לטפס למספרים שלא זכורים לנו, וכולל האברכים שמגיע למספר שיא של 53 אברכים, מצמיח גם הוא כנפיים. מרבית מאברכי כולל הדיינות וההלכה נבחנו בתקופה זו במבחני ההסמכה של הרבנות הראשית – זו גם ההזדמנות להזכיר את האפשרות לשותפות עמוקה בלימוד התורה, באמצעות 'הסכם יששכר וזבולון'. מעוניינים? מוזמנים להשיב במייל חוזר.

בהכנת העדכון נתקלתי בתמונה קטנה ומרגשת משגרת הישיבה. ביוזמה נפלאה של הבחורים, אחת לכמה חודשים, מגיעה ניידת של מד"א להתרמת דם בישיבה. עוצרים לרגע את הלימוד, תורמים וממשיכים, מדהים!

     

אם כבר אברכים, אז בחודשים האחרונים זכינו למימוש של חלום חדש-ישן וזכינו לשלוח אברכים לגור בחלקי העיר שאינם צמודים לישיבה ולפגוש מקרוב את התושבים ולהפגיש אותם עם עולמה של תורה ועבודת ה'.

מסורת ארוכת שנים שרבים מתלמידי הישיבה, נוסעים ביום כיפור לקיבוצים ומושבים שונים, להקמת וחיזוק המניינים ביום הקדוש. בתקופה זו כשהדבר לא התאפשר ומצאנו את עצמנו נשארים ברמת גן, בהחלטה ובאילתורים של הרגע האחרון קמו כמה מנייני רחוב לציבור הרחב. לא יכולנו לשער מה יהיה אבל הציבור הצביע ברגליים והגיע בהמוניו ובהתרגשות עצומה.

אחד המרגשים והמיוחדים שבהם, היה בארגונם של האברכים מהפרוייקט שתלו כמה שלטים על תפילת נעילה שתתקיים באחד הגנים הציבוריים ובאורח פלא הגיעו מאות רבות של אנשים שיצאו למרפסות והגיעו לרחובה של עיר, לנעילת היום הקדוש ולקבלת עול מלכות שמים.

במקום לספר בעצמי הנה טעימה מהכתבה שפורסמה על כך בערוץ 7 -

"ציפינו שיבואו עשרה אנשים והבאנו עוד כמה חברים מהישיבה כדי שלא יהיו פאדיחות מבחינת מניין. בשעה חמש וחצי הגיעה הקבוצה מהישיבה והתחילה לזמזם 'אל נורא עלילה', תוך דקות ספורות נהרו משפחות שלמות, צעירים וזקנים, וכל הגינה התמלאה באנשים".

"היינו המומים" סיפר פלהיימר. הפארק התמלא בכמעט 200 איש ואף הצטרפו רבים מהמרפסות, מעמד שהגיע למאות אנשים. את התפילה ליוו התלמידים בהסברים על קטעי התפילה, בכמה סיפורים חסידיים שמחברים למעמד הנשגב ואף סייעו למי שלא התמצא כלל בסידור התפילה.

אחד הדברים שעוררו את הלבבות יותר מכל היה ההסבר של פלהיימר שבתפילת נעילה נוהגים לפתוח את ארון הקודש במהלך כל התפילה, משום שכל השערים פתוחים וזה הזמן להתפלל ביתר שאת. והשנה, בעקבות המגיפה, כאשר אנחנו מתפללים ברחובות, אין לנו ארון קודש אבל השמים פתוחים וכולם יחד פצחו בתפילה מרגשת לעצירת המגיפה."

 

ואם כבר בהפצת תורה עסקינן, ערוצי המדיה השונים של הישיבה עשו קפיצת מדרגה משמעותית בתקופה האחרונה. בניצוחו של איש המדיה היקר שלנו, אלחנן קופינסקי וכמה מסייעים יקרים, ערוץ היוטיוב של הישיבה כבר עומד על יותר מ6,500 מנויים וההצטרפות לא פוסקת, קבוצות הוואטסאפ של תורת הישיבה מונות אלפי אנשים שנהנים מתורת הישיבה, המייל השבועי, עמוד הפייסבוק, 'מבקשי פניך' שנכנס לאחרונה ליישומון ספוטיפיי, אתר הישיבה ועוד ועוד...קשה לי להאמין שלא שמתם לב לזה ואם עוד לא הצטרפתם לערוצים השונים אתם יותר ממוזמנים להתחבר ולהנות מהתורה הרמתגנית בכלים נאים.

  

לסיום נספר לכם, שחוץ מכנס החורף של בכל לבבך שמופק בימים אלו ומדברים נוספים שעוד תשמעו עליהם, אנחנו זוכים לבשל בתקופה האחרונה את הדיסק ה3 בסדרה שעוררה רבבות – 'מבקשי פניך', ועובדים במרץ גם על ספר חדש מאת מו"ר הרב יהושע שפירא. אפשרויות מעניינות להנצחה.

בהודיה גדולה לה' יתברך על כל הטובה שגומל איתנו, גם בתקופה מורכבת זו, קול תורת הישיבה באורה המיוחד הולך ומאיר ואני שמח להזמין אתכם להיות שותפים איתנו.

 

יהי רצון, שזכות התורה ולומדיה, תעמוד לכם ולבני משפחותיכם, ולכל בית ישראל, לחורף בריא, מלא שפע וברכת שמים.

 

בברכת התורה,

אורי פינסקי | אהרן סעדון

עבור לתוכן העמוד