• גודל פונט
 • גוונים וקונטרסט

עדכון סוף זמן חורף תשע"ט

י"א ניסן תשע"ט

שלום וברכה מרמת גן,

לקראת סיום החורף הארוך והמבורך, אני שמח לשתף במעט מהנעשה בישיבה ובמפעלותיה.

 • אי אפשר לפתוח בלי לבכות על עלייתו לגנזי מרומים של הצדיק הכל כך אהוב עלינו - הרב משה שפירא זצ"ל. ממש אבד חסיד מן הארץ, כל מי שזכה לפגוש ולהכיר אותו לא יכל שלא להתפעל ולהתמלא מהקדושה העצומה שלו, מהדבקות האלוקית שלו. אישית זכיתי להתברך ממנו וחשתי אהבה גדולה ממנו (כנראה שכולם הרגישו כך). מכאן אנחנו שולחים תנחומים וחיבוק למו"ר ראש הישיבה הרב יהושע שליט"א ולכל משפחת שפירא היקרה והאהובה. מצרף כאן (בקובץ למטה) כתבה נפלאה של בוגר ישיבתנו ר' דוד הלל שפורסמה בעלון קרוב אליך (תודה לר' אהרון לוין ממערכת קרוב אליך).

 • בימים אלו אנו זוכים לסיים זמן חורף בישיבה, זמן של לימוד עם עוצמה גדולה ומורגשת בבית המדרש. ברכה מיוחדת לתלמידים ולאברכים היקרים, שיזכו לראות ברכה בעמלם ולעלות מעלה מעלה בתורה ובקדושה. 
 • בחנוכה זכינו כמדי שנה לקיים תהלוכות ססגוניות ברחובות העיר, וכן הפנינג במספר מוקדים, בהשתתפות מאות ילדים והורים, מצ"ב תמונות.והשנה חידוש - התלמידים יזמו מבצע פנים אל פנים מיוחד, "להאיר את השכונה". הם אמרו "אנחנו נמצאים כאן בשכונה הרבה שנים ב"ה, אמנם מכירים לא מעט בבתי הכנסת ובמכולת וברחוב וכו, אבל למה שלא נדפוק לתושבים השכנים בדלת ונכיר ונשמח ונחגוג חנוכה יחד?"... ההתלהבות הייתה גדולה וכמות גדולה של תלמידים הגיעו לעשרות בתים בשכונה, הכירו שמחו ושימחו. הקשר נמשך גם סביב פורים עם משלוחי מנות.
 • בחודש טבת הייתה לנו שמחה והתרגשות ענקית עם גילוי האהבה העצום של 6747 שותפים יקרים שביטאו את אהבתם וכיסופיהם לישיבה, לתורתה ולרבניה. רבני, תלמידי ובוגרי הישיבה התגייסו למלאכה של "ואהבת - פורצים קדימה, באהבה"ופעלו במרץ ובשמחה גדולה לחיזוקה של הישיבה ולעליית קומה נוספת בתחומי פיתוח אסטרטגיים לישיבה ולמטרתה - להאיר את העיר. בקמפיין הנפלא גוייסו 6,271,660 ש"ח שהגיעו כאמור מאלפים רבים של לבבות, בעלי יכולות כלכליות שונות אך בעלי לב נפלא ואוהב. היה כל כך מיוחד לראות, החל מאנשים בעלי ממון שזכינו והתגייסו באהבה לתת מצ'ינג של 5 או 6 ואפילו 7 ספרות, ועד אנשים קשי יום שהגיעו רגלית לחמ"ל הגדול בישיבה ביום ההתרמה ונתנו כמה עשרות שקלים יקרים להם, נתנו אותם מכל הלב ורשמו הקדשות חמות.אמרתי הרבה לעוסקים במלאכה שזה בעצם קמפיין הצדעה ואהבה לתורתה ורבניה של הישיבה. למחרת הקמפיין נשיא הישיבה - מו"ר הרה"ג יעקב אריאל שליט"א - הפתיע אותי בבית המדרש עם חיבוק חם ובהתרגשות מיוחדת אמר "ישר כח, ישר כח!". אמרתי לרב שכמעט 7000 אנשים אמרו לראשי ורבני הישיבה ישר כח, סיפרו להם כמה הם אוהבים ומעריכים את פעלם העצום, היה ניכר איך ההצדעה הזו נותנת כוח לרבנים ולתלמידים.כיום אנו עסוקים בהשקעת התרומות שגוייסו על פי היעדים שהוצבו. כך ממשיכים לקדם את פרוייקט מבנה פנימיה א' לקראת ועדה והיתרי בניה בע"ה, משקיעים בשיפוץ נרחב של הפנימיה הנוכחית וצרכים רבים במבנה הישיבה (פינת קפה חדשה, חידוש אזורי שירותים ונטילת ידיים, מעקות, חידוש אזור הכניסה, חדר ראש הישיבה, תקרה, פוליש ועוד), פיתוח פרוייקטים בתחומי תורה וחינוך (חלק יפורט בהמשך) ותגבור משמעותי של פעילות הזהות היהודית "להאיר את העיר".מבקש לשוב ולהודות כאן מעומקא דליבא לאלפי השותפים, ולמאות ה"חיילים" שלקחו על עצמם לעשות במלאכת הקודש והביאו למפגן האהבה הגדול הזה, ישלם ה' פעלכם ותהי משכורתכם שלמה מאיתו! ממש אין יכולת לציין את כולם, אבל אי אפשר לא לציין בהקשר זה את צוות משרדי הישיבה, מוטי קריכלי מצ'רידי, ידידיה ליבוביץ' האגדי, ויאיר ואלישע שהפליאו לעשות.

            

 • ממשיכים להאיר - הנה מה שכתבה רכזת פעילות החוץ הנמרצת שלנו להבה צוריאל על ערב מיוחד של הפרשת חלה שנעשה לפני כחודשיים, ישר כח גדול:"כל שנה אנחנו מארגנים מניין 'ביחד' באולם של בית ספר ארנון ביום כיפור.אחרי תפילת נעילה אנשים יוצאים בהתרוממות רוח אז חשבנו לשאול נשים מי מעוניינת שנקיים בביתה 'ערב הפרשת חלה'. אשה אחת שגרה ברחוב הכבאים אמרה שממש תשמח שנקיים אצלה את האירוע.לקח כמה חודשים עד שהתפנתה לעניין ולפני שבוע הגיעו לביתה 30 חברות שלה כולן לא דתיות והיה ערב מרגש מלא ברכות, תפילות וחוויה.בסוף הערב נשים ביקשו שנאוה גלעם שהעבירה את ההפרשה תעביר להן סדנאות נוספות שהיא מעבירה בנושא 'זוגיות ויהדות' וחינוך ילדים".
 • כחלק מעליית הקומה, ביוזמת ראש הישיבה מו"ר הרב אלגאזי שליט"א התחלנו פרוייקט חדש של לימוד בימי שישי לציבור הרחב. התכנית שזכתה לשם "שישיבה" נותנת טעם ייחודי של לימוד הלכה בעיון בתכנית "צורבא עיון" בתוך בית המדרש של הישיבה, לימוד בטעם המתוק של ימי הישיבה שנותן כניסה לשבת מתוך תורה ודבר הלכה. בשבוע ההשקה נדהמנו מכמות הלומדים שהגיעה, ואנו מקוים שתכנית זו תמשיך ותתבסס, להגדיל תורה ולהאדירה.

     

 • בימים אלו אנו נערכים להוצאת אלבום מיוחד של הקלטה חיה מההקפות השניות העוצמתיות בישיבה. האלבום המיוחד יחולק לכל התורמים מעל 50 ש"ח בקמפיין, אנו מקוים בע"ה להשיק אותו לקראת כנס "בכל לבבך" הקרוב. סינגל ראשון יצא לכבוד הקמפיין, ראו כאן.ואם אמרנו כנס בכל לבבך, אז כמובן רשמו את התאריך!! הכנס יתקיים בע"ה ביום חמישי, ראש חודש תמוז הבעל"ט. ממש ממש לא כדאי להחמיץ, הרשמה תיפתח בע"ה סביב תחילת חודש אייר.

                                                            

 • לפני פורים התקיים בישיבה ערב הבוגרים השנתי, חימם את הלב לראות מאות בוגרים מגיעים להיפגש ללמוד ולהתוועד יחד. רכז הבוגרים החדש והנמרץ - שלמה נחושתן - פרס בפני הבוגרים את תכנית המשך והעמקת הקשר עם בוגרינו האהובים. בין השאר, בע"ה כבר בראש חודש סיון הקרוב מתוכנן יום לימוד ומפגש מיוחד של בני בוגרים שיחגגו בר מצוה בשנה הקרובה, ביום זה הם יגיעו עם האבות לפגוש את רבני ותורת הישיבה ולשמוע שיעורים מיוחדים שיכינו אותם למעמד החשוב של קבלת נועם עול מצוות.

 • פורים נחגג בישיבה ברוב עם ושמחה. כבכל שנה קיימנו בנוסף לקריאה הגדולה בישיבה גם מספר קריאות מגילה לציבור הרחב בהשתתפות מאות רבות של תושבי העיר. בקריאה בה השתתפתי ביצעו תלמידי הישיבה במקביל לקריאה הצגה ללא דיבור של דמויות המגילה, כך התאפשר להורים ולילדים גם לשמוע קריאה כהלכתה וגם לחוות את הדמויות וסיפור המגילה. ראו כאן סרטון שהכנו בזמנו כסיכום לקריאה זו.אבל הפעם אני רוצה לספר קצת על הגמ"ח המדהים שפועל כאן בקהילה בשיתוף הישיבה. אז הגמ"ח שנקרא כיום "קופת העיר רמת גן" מופעל בהתנדבות גמורה על ידי כמה אנשים צדיקים ובראשם אחיה אלוני ונדב רט. לקראת החג התבצע גיוס כספים המוני ממשפחות הישיבה והקהילה וכן ממקורות נוספים. במקום להמשיך לספר אצטט נתונים מדהימים מאחיה אלוני התותח:סייענו ל 95 משפחות בעיר ר"ג, שהם כ 350 נפשות ,חילקנו 120 חבילות מזון, ו 315 ק"ג בשר, כל משפחה קיבלה תלוש מזון בשווי 300 ש"ח. זה המקום להודות לכלל התורמים והמתנדבים שסייעו למלאכת החסד הזו. כאן גם הרגע להזכיר כי העמותה מסייעת כל השנה למשפחות בשכונה ובקהילה באופן שוטף ובליווי ובקרה צמודה שלנו. לתרומות ומעשרות אפשר להעביר לאחיה - 054-9773835 או לתרום באופן חד פעמי / קבוע כאן - https://bmsystems.co.il/Client_files/lehair/KupatHairRamatGan
    
 • כמידי פורים, גם השנה, בנות מדרשת רעות שלנו המשיכו את המסורת עם פעילות מוצלחת ביותר של הצגת פורים, כשהשנה הן הכינו הפתעה מיוחדת וההצגה היתה 'הצגה פעילה'- הצגה בשיתוף התלמידים- שהיו ממש חלק מהשחקנים בהצגה, ובדרך זאת למדו על סיפור המגילה, פורים והמנהגים השונים בצורה חווייתית ומרתקת. 
  ההצגה היתה לכיתות א-ד, והבנות עברו ב9 בתי ספר בעיר, וכ2000(!) ילדים שצפו והיו חלק בלתי נפרד מההצגה.מקצת התגובות שקיבלנו-

           "היה מדהים ומעולה!! מתאים מבחינת התוכן וההפקה של התפאורה והציוד היתה מרשימה ביותר" 
           "רק רצינו להגיד תודה על ההצגה המרתקת. אנחנו מאוד נהננו ממנה ומכל השיעורים שאתן מעבירות!!"
 • לקראת פורים התקיים בנהורא במרכז העיר רמת גן ערב חיזוק מיוחד של הכנה לפורים. בערב זה נתן שיעור הרב אלימלך בידרמן שליט"א ולאחר מכן נערכה התוועדות של הרב יהושע עם שולי רנד. מדהים לראות את הקהילה הקדושה והמיוחדת כל כך של נהורא במרכז העיר רמת גן, כ-80 משפחות שכמעט כולן בעלי תשובה וחיים חיי קהילה יהודיים תוססים, גני ילדים פורחים, אירועים בחגים ועוד. מצ"ב תמונות, כמו כן את השיעור של הרב בידרמן ניתן ומומלץ לראות כאן.

    

 • פתחנו את העדכון בברכה הגדולה בבית המדרש ובלימוד העוצמתי בבית המדרש. לאחרונה זכינו לטעום מפירות הלימוד, כאשר שמחנו יחד עם 5 אברכים מישיבתנו שעברו בהצלחה את מבחני הרבנות ועומדים להיות מוסמכים לרבנות. השמחה מיוחדת כי כל האברכים לומדים כאן מההתחלה (למעט אחד משיעור ב') ונמצאים היום לאחר כ-10 שנות לימוד, מהווים דוגמא ומודל לתלמידים בישיבה ומשלבים כולם גם לימוד והרבצת תורה בעיר במעט הזמן הפנוי שיש להם. נברך את הרבנים החדשים שימשיכו לעלות בקודש ויזכו ללמוד וללמד בשמחה ובהצלחה רבה.
 • ראש העיר הנבחר, מר כרמל שאמה הכהן, הגיע לסיור וביקור רשמי ראשון בישיבה. שמחנו לארח את ראש העיר וצוותו, יחד עם ידידינו סגן ראש העיר עו"ד מנחם דוד וחבר מועצת העיר עו"ד זוהר ישרים וכן עוזר ראש העיר גבריאל לביא. בין השאר, הוצג בפני ראש העיר פרוייקט הנופשון המתקיים בישיבה עבור ילדים בעלי מוגבלות, את הפרוייקט הציגה היוזמת שלו - מנהלת אגף הרווחה הגב' גילה טאושטיין ובנוסף סיפרה בהתרגשות על החוויה, אימו של אחד מהילדים הנהנים בנופשון. אנו מודים לראש העיר על הביקור ומאחלים לו הצלחה רבה בהנהגת העיר, יהי נעם ה' עליו וחפץ ה' בידו יצלח. מצ"ב תמונות.

     

 • בשבת האחרונה קיימנו שוב את שבת תורת רמת גן - במסגרתה רבני ואברכי הישיבה העבירו שיעורים בכ -30 בתי כנסת ברחבי העיר, פגשו את הציבור והפיצו את תורת הישיבה. כבכל פעם אנו מקבלים תגובות טובות מהשטח וכבר מתכננים אי"ה את הפעם הבאה.
 • ולסיום, ביום שישי האחרון זכיתי להשתתף בבוקר לימוד והכנה לחג הפסח לאבות ובנות בבית הספר נעם הרא"ה, יוזמה יפה של מנהלת בית הספר גב' לימור חורי. לאחר לימוד הלכות פסח עם הבנות התכנסנו כולנו באולם הספורט לשמוע את מו"ר הרב יעקב אריאל שליט"א.ישבתי שם יחד עם מאות אבות וילדות וראיתי בשמחה את הבנות מקיפות את הרב שעמד במרכז ולידו סטנדר ושלט "שאל את הרב", שואלות אותו שאלות בהלכות החג והרב עונה בבקיאותו המופלגת ובמאור הפנים המדהים שלו, יאריך ה' ימיו בטוב ושנותיו בנעימים.לא יכולתי להפסיק להתפעל ממה שרואות עיניי, מי זוכר שבבית הספר היו כ-80 ילדים סה"כ בנים ובנות יחד והוא היה בסכנת סגירה? כמה נפלא לראות בלב רמת גן בית ספר תורני פורח ושוקק חיים, עם תכניות חינוכיות כמו זו של חינוך לשאלת רב וכבוד התורה, לראות מאות משפחות ברמת גן שבוחרות לשלוח את בניהם ובנותיהם לבתי ספר תורניים דווקא, כמה כיף לראות שלכמעט כולם זה מובן מאליו ובכלל לא מדמיינים אפשרות אחרת. לראות ולהודות לה' על הסיעתא דשמיא של הישיבה וראשיה, הישיבה שחוגגת עוד מעט 25 שנה וזכתה לחולל שינויים כל כך רבים ומשמעותיים כגון זה. יישר כח!!

  

לקראת חודש ניסן חודש הגאולה, לקראת חג החירות הממשמש ובא, נבקש לאחל לכם ולבני משפחותיכם בתוך כל בית ישראל חודש נפלא, חג פסח שמח וכשר!
 
בברכת התורה,
שבת שלום,
אורי פינסקי מנהל הישיבה
עבור לתוכן העמוד