• גודל פונט
  • גוונים וקונטרסט

עדכון סוף שנת תשע"ח

כ"ז אלול תשע"ח

לקראת ההתחדשות של שנה נוספת הבעל"ט, אני שמח לשתף אתכם במעט מהנעשה בישיבה.
 
שלום וברכות מרמת גן,
 
לפני מספר שבועות זכינו לפתוח שנת לימודים בישיבה עם עוצמה מיוחדת במינה. לישיבה הגיעו מספר שיא של 50 תלמידים לשיעור א'. שיעור גדול ואיכותי במיוחד, שזוכה בהנהגתו של ראש הישיבה הרב בן ציון אלגאזי שליט"א, ובעקבות גודל השיעור הצטרף אליו ר"מ נוסף מוכשר ומתוק - הרב ידידיה טויבר. בית המדרש מפוצץ, רעש חזק מאוד של לימוד, חברותות וחבורות שמתכנסות סביב אברכים או רבנים, תענוג אמיתי. רק ננסה לצייר לכם איך נראה יום חמישי האחרון בשעה 10 בבוקר בבית המדרש. נשיא הישיבה הרה"ג יעקב אריאל שליט"א נמצא במקומו בקדמת בית המדרש, מוקף ב - 4 אברכים "אריות" מכולל הדיינות בישיבה ודנים בלהט בסוגיה, בצד השני יושב ראש הישיבה הרב יהושע שליט"א עם חברותא קבוע שלו - מבכירי האברכים בישיבה ובכולל הדיינות ומלבן לעומק סוגיות חשובות. סמוך אליהם ראש הישיבה הרב אלגאזי שליט"א וסביבו עשרות תלמידים, הוא עושה להם מעין כינוס יומי של היערכות, סוג של "מסדר בוקר" - מסביר מה מתוכנן היום, עונה על שאלות, מדרבן וכו. התלמידים מתכוננים לשיעור הכללי של הרב אלגאזי שינתן בשעה 12, שיעור שהפך לשם דבר ובו ממש נלחמים על סברות לכאן ולכאן. רמי"ם אחרים יושבים קבוצות תלמידים או חברותות ומעמיקים בסוגיות הנלמדות, וגם לא מעט אורחים שראו כי טוב והחליטו להגיע ללמוד בישיבה (חלקם מתחילים את הבוקר בתכנית המיוחדת של "צפרא טבא" ואר כך נשארים לחברותות והמשך שיעורים, מומלץ..). בקיצור, מקוה שהצלחתי להעביר את התמונה, את הרעש וההתלהבות קשה להעביר. הכי טוב פשוט לבוא לראות ולהשתתף, "טעמו וראו כי טוב ה".
 
לקראת הימים הנוראים בחורי רבים בישיבה נערכים לחיזוק מניינים במקומות רחוקים תרתי משמע. בשנה שעברה ביום כיפור כמחצית מבחורי ואברכי הישיבה נסעו למספר קיבוצים לחיזוק משמעותי של מניינים יחד עם חברי קיבוץ מקומיים. לפני שבועיים הגיע יהודי נרגש במיוחד לישיבה. הוא סיפר בעיניים דומעות לרבנים ותלמידים שהתקבצו סביבו "אני קיבוצניק ותיק מקיבוץ ... (השם המלא שמור במערכת). הייתי מוכרח לבוא לראות מאיפה יוצאים החבר'ה המדהימים שמגיעים אלינו כל שנה לקיבוץ. אני אומר לכם, אין לכם מושג כמה חשוב מה שאתם עושים, אתם בטח חושבים ש-נו בסדר, באים ומתפללים וזה ונחמד והכל, אבל אתם לא מבינים כמה זה חשוב ומשמעותי, אתם ממש מחיים נפשות. אנשים בקיבוץ מאשימים אותי שאני עושה "הדתה", אבל אני אומר להם שכל כך הרבה שמחים בזה ואף אחד לא מוכרח לבוא ושיפסיקו להוציא לעז. בשנה האחרונה התרגשתי במיוחד כי גדול המתנגדים בקיבוץ, אדם שממש עשה הכל לעצור את התפילה, הופיע פתאום בתפילה עם 3 הבנים שלו. האמת שבהתחלה נלחצתי... אמרתי לעצמי מי יודע אולי הוא בא להרוס או לקלקל... אבל אז הוא שאל אותי אם אני יכול לתת לו טלית ולהראות לו מה עושים איתה, ביקש שאראה לו איפה מתפללים ופשוט ישב שם והתפלל איתנו את כל התפילה. בעליה לתורה הוא התעקש לעלות ושגם הבנים שלו יעלו ויברכו. צריך להבין שזה אדם שכן שלי שבעבר ביום כיפור היה "מקפיד" לאכול בשר פיגולים צלוי ביום כיפור בצהריים, אני שכן שלו וראיתי את זה בעיניים, פשוט מדהים מה שקרה איתו. תבינו, המניין הזה הולך וגדל כל שנה, יותר ויותר אנשים רוצים להגיע, החבר'ה שלכם עושים את זה כל כך יפה ונעים כך שגם אלו עם הקוצים הכי ארוכים מורידים לאט לאט את החשדנות והחששות ופשוט נותנים ללב היהודי שלהם להיפתח... כיום המניין עובד כבר במהלך כל השבתות והחגים" וכך הוא המשיך והמשיך, היינו יכולים להישאר איתו כל היום אבל מה שהלב חושק הזמן עושק. 
אז גם השנה מיטב בחורינו ומשפחות רבות של אברכים (כן, עם הנשים והילדים הקטנים) מתכוננים ללכת שוב לקיבוצים ולהתפלל עם עם ישראל באשר הוא שם.

 

  
 
בסוף זמן קיץ היה כאן אירוע מרגש ביותר של סיום מסכת כתובות על ידי 52 (!) בחורים מהישיבה. הבחורים למדו את המסכת הלא קלה הזו ורוב הלומדים זכו גם ללמוד ברצינות, גם להיבחן בבקיאות בסוגיות, וגם לסיים את המסכת. הישג מרשים זה של הבחורים הביא לידי ביטוי את עוצמת הלימוד המשמעותית בישיבה. המסיימים קיבלו מידי נשיא וראשי הישיבה הנרגשים מתנות שימושיות ללמדנים שכמותם - בחירה בין ש"ס גמרא לחידושי ריטב"א או רשב"א. ראו כאן כתבה על הסיום המיוחד הזה.
 
 
לפי מספר שבועות התגייסו מיטב בחורינו בגיוס אוגוסט לצה"ל.ממש ברגעים אלו שאני כותב את העדכון מתקיים ביקור חיילים בבא"ח נח"ל לבקר את הטירונים שלנו בנח"ל. אז גם ביום הגיוס היו כמה וכמה סיומי מסכת של מתגייסים. באמת לסיים מסכת בבקו"מ ביום הגיוס זה זכות מיוחדת של דור גאולה כאן בארץ הקודש. כמה דורות וכמה תלמידי חכמים היו נותנים הכל להיות במעמד כזה... 
 
 
עוד אנקדוטה יפה מהטירונים שלנו - המ"פ שלהם (מפקד הפלוגה) כינס את המחלקה שלהם ואמר להם - השירים שלכם מרימים כאן את כל הבסיס, מצד אחד לא נעים לי שאצלכם המורל כל כך גבוה ואצל האחרים פחות וכולם שומעים אתכם, מצד שני השירה שלכם ממש מרימה את כל הבסיס.
 
בקיץ קיימנו את הכנס הגדול והחשוב "בכל לבבך". השנה עברנו לביתן הענק ביתן 2 בגני התערוכה וזכינו למספר שיא של 3500 משתתפים בכנס. מדהים לראות אנשים ממש מכל הארץ מגיעים ליום שלם שכולו עבודת ה', כולו קבלת כלים ונקודות מבט בנושא הכל כך חשוב ויומיומי הזה. זהו באמת ריכוז תמציתי ואיכותי במיוחד של מיטב המרצים והמרצות בתחום, ארגון מתוקתק וירידה לפרטים הקטנים, עונג רוחני מיוחד. בניתוח המשובים והמשתתפים רואים רוב של משתתפים שמגיעים שוב ושוב לכנסים ואומרים שגם ימליצו על כך למשפחה ולחברים. אשרינו מה טוב חלקנו שזיכנו ה' לכך. ניתן לראות כאן סרטון סיכום עם טעימות מהכנס וכן אחת הכתבות שהיו בכלי תקשורת שונים ובה גלריית תמונות מהכנס.
 
   
 
לקראת הכנס ולאחר עבודה מאומצת של חודשים ארוכים, הוציאה הישיבה את אלבום "מבקשי פניך" 2. האלבום הראשון הפתיע את כולנו באהדה העצומה שבה הוא התקבל בציבור. מי היה מאמין ש"לב טהור" יכול להגיע ל 873,705 צפיות ביוטיוב ושירים אחרים יגיעו ל 100,000? מי היה מאמין שנדפיס מעל עשרת אלפים דיסקים ושניגוני האלבום יככבו בכל הישיבות והאולפנות והחתונות וכו וכו? זה פשוט מדהים, זה חסד של ה', וזה מראה על הצמאון העצום שיש בציבור לנגינה פנימית של השתוקקות ועבודת ה'. אז מתוך ולאור כל התגובות האלו, יצא בע"ה האלבום החדש ושוב אנחנו מופתעים מעוצמת ההתלהבות - 5000 דיסקים ראשונים כבר עומדים להיגמר ולפני יומיים הזמנו כבר עוד. בכנס בכל לבבך, באתר גיוסים שהקמנו לצורך העניין, בישיבה ובישיבות בכלל, ברשת "דברי שיר", בכל מקום יש ביקוש ענק ואנחנו שמחים על כך מאוד. מה?? עוד לא הזמנתם? מהרו להזמין כאןזכינו גם להתלהבות לא מעטה בתקשורת, ראו כאן כתבות בקרוב אליךאצל ידידיה מאירבערוץ 7 ובסרוגים.
 
ובהמשך למה שנכתב קודם על התפילות בקיבוצים, אנו נמצאים בהיערכות מוגברת לקראת הימים הנוראים וחגי תשרי. אירועי סליחות עם בתי ספר ממלכתיים, תקיעות שופר בגנים ובתי ספר וגינות ציבוריות, 3-4 מניינים עממיים במתנסים ובתי ספר ביום כיפור, הפנינג סוכות במספר מוקדים ברחבי העיר, ריקודים בעשרות בתי כנסת וברחובות בכל רחבי העיר בחג שמחת תורה ועוד. ואצלנו בבית המדרש ההיערכות לתפילות המיוחדות של ימים נוראים בהשתתפות מאות רבות של מתפללים, ליל לימוד הושענא רבה והשנה עם הפתעה של התוועדות מיוחדת (פרטים בקרוב) והשיא - ההקפות השניות שהפכו לאחד האירועים המרכזיים ברמה הארצית.
והנה כמה תמונות מהפנינג קבלת שבת באחת השכונות בעיר, פעילות שתוכננה ונוהלה על ידי רכזת הפעילות שלנו להבה צוריאל, ישר כח!
 
 
חודש אלול, זמן התעוררות לנשמה. השבוע נערך בישיבה ערב התעוררות מיוחד במעמד ראשי הישיבה עם מו"ר הרה"ג אריאל שליט"א נשיא הישיבה ועם הרה"ג שלמה עמר שליט"א רב העיר ירושלים. התמונות מדברות בעד עצמן...
 
   
עבור לתוכן העמוד