• גודל פונט
  • גוונים וקונטרסט

עדכון חגים תשע"ח

כ"ט תשרי תשע"ח

 

 
שלום וברכה מרמת גן,
וואו, איזה חודש תשרי מדהים עבר עלינו, ברוך השם ואשרינו שזכינו... 
היום, כשאנחנו נכנסים לאווירת חורף ופותחים בס"ד את זמן חורף בישיבה, אנסה קצת לשתף בעדכונים ותחושות.
 
זמן אלול בישיבה הורגש בעוצמה גדולה בבית המדרש, אוירת לימוד חזקה מאוד, הכנה לימים הנוראים וחגי תשרי בעומק וברוחב דעת.
גם פרוייקט הלימוד המיוחד לאנשים עובדים - צפרא טבא - מושך אליו עשרות לומדים בכל שבוע, המודל המיוחד שמאפשר להגיע ללימוד תמציתי ומיוחד לאנשים עסוקים ומשם להמשיך למקומות העבודה באזור המרכז, מוכיח את עצמו ומקבל שבחים רבים. אם עוד לא ניסיתם, מומלץ מאוד.
במפגש האחרון לפני היציאה ל"בין הזמנים" ראש הישיבה הרב יהושע שפירא הכין אותנו ליום כיפור עם ה"שפת אמת", ואחריו ראש בית המדרש הרב בן ציון אלגאזי הכין אותנו לבחירת ארבעת המינים וקיום מצוות חג הסוכות. כך זה נראה בשטח.
 
 
 
שמחה מיוחדת הייתה לנו בחתונתו של אחד מאבני היסוד של הישיבה, מבכירי התלמידים של הרב יהושע ומפיצי תורתו שהתחתן בגיל 40 (לא אזכיר את שמו, בוגרי הישיבה ודאי יודעים). אז למה אני מספר לכם את זה? קודם כל לאחל לו מזל טוב מעומק הלב, וגם כדי לספר לכם את זה:
כמובן שהחתונה הייתה מפגש הבוגרים המקיף והמוצלח ביותר שהיה לנו, הגיעו עשרות רבות של בוגרים מחבורת המייסדים, צעירי הצאן קוראים להם "הדינוזאורים", וכולם שמחו יחד בחתונה ואחד בשני.
הסתכלתי שם גם מבפנים וגם מהצד, והיה מדהים לראות איזה חבורה קדושה ומיוחדת של עובדי ה' צמחה וצומחת בישיבה. אנשים ספוגים בתורה, רבים מהם בהיקף וידע באמת מיוחדים, והכל מתוך וביחד עם לימוד והתקדמות בעבודת ה', הרבצת והפצת תורה, כל אחד במקומו ובסגנונו.
יש בחבורת הבוגרים שלנו ראשי ישיבות, רמים בישיבות תיכוניות וגבוהות - חלקם מהמובילים שברמי"ם, רבני ישובים, רבני קהילות ושכונות בערים, מקימי וראשי גרעינים תורניים, סופרים וכותבים בכירים בתחומים תורניים, מוסיקאים ויוצרים מחוננים וחלקם ידועים מאוד, מלמדים ומנהלי בתי ספר יסודיים, אנשי מפתח בישובים רבים ביו"ש, וגם מנהלי ישובים ובעלי תפקידים בכירים במועצות אזוריות (מנכ"ל, חשב ועוד), פסיכולוגים, רופאים, אנשי עסקים ועשיה ועוד. כמה וכמה מהאורחים דיברו איתי על הייחודיות של החבורה הזו, כמה שזה לא מובן מאליו, אז באמת להגיד תודה לקב"ה וברכה גדולה לרבותינו רבני הישיבה שגידלו וממשיכים לגדל פרחים כאלו מדהימים, כה יתן ה' וכה יוסיף. רק להמחיש, כמה ימים אח"כ בחול המועד סוכות נפגשנו כמה מהחבורה בסוכת אחד החברים, אחד הנוכחים אמר שהוא צריך לעשות "סיום". כמובן שמחנו מאוד, ואז התברר שמדובר על סיום ש"ס גמרא שלם. התפעלתי ורציתי לפרסם את זה עם השם שלו, אז הוא הגיב בביטול ואמר לי שאין סיבה לעשות מזה עניין... אולי זה כבר לא הראשון שלו?...
והנה כמה תמונות משם, קצת להמחיש את האוירה.
 
 
ועוד בעניין לימוד ותורה, לפני שנספר על האירועים. לפני החגים הוצאנו דיסק מיוחד עם שיעורים מכנס בכל לבבך האחרון ועם הניגון המדהים לב טהור (כן, זה שכבר צבר כמעט 300,000 צפיות ביוטיוב!) מתוך הדיסק הנפלא מבקשי פניך. שלחנו את הדיסק בחינם לכל תורמי הישיבה, בוגרינו והורי התלמידים. לא קיבלתם? יכול להיות שאתם עוד לא תורמים לישיבה? זה הזמן לטפל בזה ולתרום כאן...
התגובות שקיבלנו על הדיסק הפתיעו אותנו מאוד. עוד ועוד תגובות מאנשים ששומעים את זה זה שוב ושוב בנסיעות, עוד תשבחות על האיכות המיוחדת של השיעורים בכנס בכל לבבך.
כך, לדוגמא, אחד מחשובי האברכים בישיבה תפס אותי ברחוב ואמר לי: "אני חייב להגיד לך משהו... תמיד שמעתי על הכנס אבל אמרתי לעצמי שזה ודאי מתאים ל"בעלי בתים" אבל לא באמת בשבילי, אז עכשיו שקיבלתי את הדיסק בדואר ויצא לי לשמוע אותו בבין הזמנים, נדהמתי מאיכות השיעורים בכנס. באמת, כל שיעור פגז, אני ממש לומד מהם המון, הרב חננאל אתרוג מלווה אותי כל קריאת שמע מאז השיעור ששמעתי, וכך גם שיעורים אחרים, רק עכשיו אני מבין כמה חשוב ומיוחד הכנס הזה"... ניתן לרכוש את הדיסק כאן.
 
באלול זכינו לארח בישיבה כמה מאות תלמידים והורים של כיתות מחטיבות ביניים ממלכתיות בעיר. תכנית מיוחדת של "ערב סליחות" כללה שיחות חיזוק, הצגות, ניגונים, ריקודים של הבנים עם בחורי הישיבה, והבנות עם בנות השירות הלאומי המדהימות שלנו, וכמובן השיא - אמירת סליחות עם כל הלב והנשמה. מי שלא ראה חבר'ה מתוקים כאלה, עם כל העגילים בכל מקום אפשרי, הביגוד והתסרוקות וכו וכו, צועקים שמע ישראל ושלוש עשרה מידות מעומק הלב, פשוט לראות ולהתרגש - עם ישראל חי, אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו.
 
 
בראש השנה, ביוזמת המחלקה למורשת ישראל בראשות מר חיים גלרמן ובניהול מר טוביה טל עזורי, נערכו סדרי ראש השנה בחמישה מוקדים בעיר.
וכך מספר מנהל המחלקה ידידי היקר טוביה: "השנה התקיימו סדרי ראש השנה בחמישה מוקדים בעיר: במרכז העיר, בבית האזרח, שכונת הלל בבית כנסת חזון למועד, במרום נווה ,ברמת עמידר במתנ"ס ובבית הכנסת ברמת השקמה. מאות תושבי העיר השתתפו בסדרים ובכל סדר היה עורך שהעביר את הסדר. התגובות היו נהלבות מאוד כגון: "תודה רבה שאתם דואגים לנו..".
ברמת עמידר הרב אלי שוהם מגרעין ישיבת ההסדר ערך את הסדר. הוא ובני משפחתו הצליחו לשמח את הקשישים הרבים ולהסביר במאור פנים לכולם על החג. במרום נווה, הרב קלי ומשפחתו יחד עם התושבים, פצחו בריקודים  בסיום הארוחה. ונשאר לאחל, שנזכה להמשיך במסורת הטובה והמוצלחת הזאת עוד שנים רבות!". ולי נשאר לתת ברכת ישר כח גדול לעושים במלאכה.
 
ראש השנה - תפילות מדהימות בישיבה, אורחים רבים מגיעים במיוחד מכל האזור, חלקם צועדים קרוב לשעה ברגל. התפילות נגמרות מאוחר מאוד, סביב 15-16 אחה"צ, בקושי יש זמן לסעודת חג וקצת צבירת כוחות לתפילות הבאות... ובתוך כל זה עשרות תלמידים בישיבה ומשפחות מהגרעין יוצאות מיד אחרי סעודה קצרה ל"מבצע שופר". הם מתפזרים באזורים נרחבים ביותר ותוקעים בשופר לכל מי שרוצה, חלקם הגיעו עד הפארק הלאומי של רמת גן (כ-30 דקות הליכה). סיפר לי אוראל, תלמיד מתוק תושב רמת הגולן ובוגר ישיבת חיספין שרק התחיל אצלנו שיעור א': "הסתובבנו בכל כך הרבה רחובות, הגענו כמעט עד הפארק הלאומי, היה מדהים, שווה כל רגע. אתה הולך ברחוב ועוד ועוד יהודים עוצרים אותך ומבקשים לשמוע שופר. אנשים עם דמעות בעיניים, מודים לך מכל הלב. אחד האנשים, יהודי מבוגר, כל כך התרגש, סיפר לנו עם דמעות בעיניים שלא שמע שופר כבר קרוב ל-20 שנה!". חבר גרעין, עד לא מזמן אברך בישיבה, סיפר שקם במיוחד לתפילת ותיקין כדי להספיק את מבצע השופר, הלך עם אשתו והילד בעגלה, פגש המון אנשים, חלקם ביקשו ממנו לעלות לבתים קרובים ולתקוע לאנשים חולים או מבוגרים. אשריכם!!
 
יום כיפור בישיבה - אורחים מכל הארץ, ההרשמה נסגרת כבר סביב ראש השנה מחוסר מקום, אווירת רוממות מיוחדת מאוד. גם כאן, עשרות תלמידים מוותרים על כל זה ונוסעים לקיבוצים רבים בצפון ובדרום הארץ לקיים מניינים ביום הקדוש. התופעה המדהימה הזו הולכת ומתחזקת, קיבוצים שבחלקם אין בכלל בית כנסת ותושביהם רחוקים מאוד משמירת תורה ומצוות, מקיימים מניינים ברוב עם במרכזי התרבות וחדרי האוכל של הקיבוץ. יותר ויותר תושבים מגיעים כל שנה, מילדים ועד זקנים. 
אחת הקבוצות הגדולות הלכה לקיבוץ אורים בדרום, כך נראה הפרסום שחילקו שם בערב הצום. כמה הם התכוננו, השקיעו, קנו ועשו, שמעתי מהם שהיה חזק במיוחד, ישר כח לאחד היזמים - יצחק אלחנן דרורי. ראיתם את השם שפירא? לא סתם, התפוחים לא נופלים רחוק...
 
 
וגם כאן ברמת גן, 3 מניינים מיוחדים בסגנון "צוהר"  מתקיימים במתנסים ואולמות ספורט ובכל אחד מגיעים מאות יהודים לתפילות, בעיקר כל נדרי ונעילה. זכיתי להיות חזן באחת מתפילות הנעילה, זו באמת חוויה מיוחדת. מתחילים עם 60-70 מתפללים, אבל ככל שמתקרב רגע השיא נוהרים עוד ועוד אנשים לאולם הספורט, אני צועק וכבר לא נשאר קול אחרי יום שלם של צום ואקוסטיקה "משובחת" במיוחד באולם, אבל רגע לפני קבלת עול מלכות שמים ותקיעת שופר אני מרים את העיניים ורואה מאות אנשים, נשים וטף מצטופפים לשמוע, ואז כולנו שואגים יחד "שמע ישראל" ומגלים בתוכנו כוחות שלא ידענו שקיימים. עשרות אנשים נגשים בסוף התפילה, מודים ומברכים, נרשמים לפעילויות המשך.
 
 
וואו, אתם עוד איתי? אז נמשיך לסוכות. חוץ מהסוכות הניידות שבנות השרות הקימו בבתי הספר הממלכתיים בהם הם פועלים, נערכו במספר מוקדים אירועי הפנינג גדולים לציבור הרחב. המבצע, שגם הוא נוהל ביד רמה על ידי רכזת פעילות החוץ להבה צוריאל ויד ימינה המסורה הדס נוימן, נערך שוב בשיתוף משמעותי של המחלקה למורשת ישראל. בכל הפנינג הייתה סוכה וארבעת המינים לקיום מצוות החג, פעילויות יצירה ומופעים להורים ולילדים. תהנו מכמה תמונות מקסימות מ"סוכת ראש העיר" במרכז העיר רמת גן.
תמונה מוטבעת 16
 
וחזרה לתוך הישיבה. שמתם לב לתנועה פנימה והחוצה כל הזמן? זו באמת חווית החגים כאן, אירועים רבי עוצמה רוחנית בישיבה, שאיבת כוחות והפצת כמה שיותר אור החוצה. 
אירועי סוכות של הישיבה הפכו כבר לנכס צאן ברזל באזור כולו וחלקם גם ברמה ארצית. מתחילים משמחת בית השואבה ובה מאות משתתפים רוקדים במשך מספר שעות ושמחים את שמחת החג. משם ממשיכים לליל לימוד מיוחד של הושענא רבה. השנה הקדשנו את ליל הלימוד ל"עבודת ה' של חגי תשרי" בסגנון כנס בכל לבבך. שיעורים מעולים הועברו במקביל לגברים ולנשים, מעל אלף משתתפים עברו במהלך הלילה בשיעורים השונים, התגובות היו מעולות. לקראת הבוקר נערכה התוועדות מיוחדת עם הרב דניאל כהן - רב הישוב בת עין (צפו בחלקה כאן). את שאר שיעורי הושענא רבא אפשר לראות כאן. בתפילת שחרית מישהו העז להתקרב ולתפוס תמונה של ראש הישיבה. להלן תמונות מהאירוע והתפילה. האירוע הועבר בשידור חי בערוץ 7 ובאתר הישיבה.
 
 
  
 
 
 
יש לכם עוד כוח? ושאבתם מים בששון ממעייני הישועה... בשמחת תורה אנחנו עם כוחות מתוגברים, תלמידים ואורחים רבים שמצטרפים יוצאים להאיר את העיר ב"מסעות כומתה". בליל החג מתפצלים לשתי קבוצות ומתפרסים בבתי הכנסת בשכונה ובאזור הקרוב להקפות. בבוקר השכם מתפללים עם הנץ, מדלגים על הקפות וקריאת התורה, מתפצלים לשתי קבוצות ורצים למסע ארוך מאוד של ריקוד בבתי כנסת רבים ולאורך קילומטרים ארוכים של רחובות ברמת גן. סה"כ רוקדים בשתי הקבוצות כ-600 גברים נשים וילדים. שמחה גדולה, ספרי תורה מונפים באויר, שירה חזקה במיוחד כדי שכמה שיותר יהודים ישתתפו וישמעו. מדהים לראות אנשים יוצאים למרפסת בקומות גבוהות של בניינים לראות את השמחה, אנשים עוצרים ויוצאים מהרכבים ומנשקים בדמעות את התורה, סוכריות עפות מכל כיוון, נשים צדקניות בעלות חזות חילונית מפריחות נשיקות נרגשות באויר לספר התורה, עוד ועוד. 7-8 שעות של ריקודים ברחובות, עוברים על פני עשרות אלפי יהודים (ספרתם פעם כמה אנשים גרים ברחוב של עשרות בניינים ובכל אחד עשרות קומות? ומה קורה כשאתה עובר עשרות רחובות כאלו?...). באמת חוויה מיוחדת, רבי לוי יצחק מברדיטשוב היה עושה מטעמים של סנגוריה על ישראל אם היה איתנו.
אחרי כל זה מגיעים לישיבה, מספיקים מהר קריאת התורה ומנחה ויושבים לסעוד לפני שקיעה סעודת חג.
השנה הוספנו משהו חדש. ראש הישיבה עולה ל"חתן תורה" ושם עם סיום הספר ולקראת ההתחלה מבראשית נערך "מי שברך" מיוחד לתורמי הישיבה. מברכים שם את כל שותפינו שנותנים לנו את הדלק להמשיך ומהגדיל את הפעילות הנפלאה הזו, ובתוכם מזכירים בשמותם את 60 התורמים הגדולים. 
אגב תרומות, השותפות הזו מחממת את הלב, ובעיקר בפעמים שאתה מרגיש באמת את הרצון של התורם להיות שותף, במקום שאתה "רודף אחריו" הוא מחפש אותך. כך לדוגמא, משתתף שהגיע במיוחד מחבל חלוצה בדרום להושענא רבה, כל כך נהנה ופנה לאחד המארגנים "תגיד, אפשר לתת הוראת קבע לישיבה?" ומיד חתם על תרומה קבוע של 200 ש"ח לישיבה. מישהו אחר התקשר לפני יומיים למשרד, הוא תורם כבר כמה שנים בעילום שם, וביקש להגדיל את הוראת הקבע שלו מ-400 ל-900 ש"ח לחודש! הוא ביקש למסור בעילום שם לרב יהושע, הרב אלגאזי והרב נמדר שהוא מאוד נהנה מהשיעורים שלהם ומצדיע להם. ואחרון - ידיד ותיק שהבן שלו הפך לאבא לאחר שנים של המתנה, התקשר אלי וביקש לתרום 10,000 ש"ח. הוא אמר לי "אתה יודע למה? 5000 לקראת ימים נוראים, ועוד 5000 להשתתף אתכם בשמחה הגדולה שלנו". וואו, אשריכם, כמה מחזק ומחמם. ניתן לתרום גם כאן.
 
טוב, אחרי היום המפרך של שמחת תורה בטח הולכים לישון? הקפות שניות בישיבה תפסו מקום מרכזי כאחת ההקפות המרכזיות בציונות הדתית. אלפי אנשים מגיעים במהלך הלילה לשמחה כמו שרמת גן יודעת לשמוח... השנה כמות האנשים גדלה במיוחד והגיוון שלהם היה מרשים. מכל רחבי הארץ, צעירים ומבוגרים, אנשי ציבור מפורסמים יחד עם "עמך ישראל", זכינו אפילו להשתתפות שר החינוך מכובדנו מר נפתלי בנט, ראש העיר וסגנו, ראשי ישיבות ותלמידים וכו וכו. ניתן לצפות כאן ומצורפות קצת תמונות מתוך אירוע מדהים. ההקפות שודרו גם בשידור חי בדף הפייסבוק של ערוץ 20 וצפו בהם 18,731 אנשים (תודה לידידינו ד"ר פרץ כהן שהגיע במיוחד מכוכב השחר וטרח לבדוק ולשלוח לי את המספר מתוך פייסבוק).
מוזמנים לצפות בחלק מההקפות שניות הנפלאות - הקפות שניות תשע"ח
 
 
 
 
 
  
אבקש לאחל לכם ולכל בית ישראל חורף בריא וטוב בגשמיות וברוחניות, כל טוב ושפע ברכה.
בברכת התורה,
אורי פינסקי

 

 

עבור לתוכן העמוד