• גודל פונט
 • גוונים וקונטרסט

עדכון תחילת שנת תשע"ו

קיץ תשע"ה- כסלו תשע"ו

שלום וברכה לידידינו היקרים די בכל אתר,

מצורפת שיחתו של ראש הישיבה, הרב יהושע שפירא, לפרשת ויצא.

 

כמה זמן רציתי לכתוב לכם, אבל לא זכיתי... אני שמח לעשות את זה עכשיו ומקבל חיזוק גדול מכל התגובות האוהבות שלכם.

 

 • זכינו, ממש זכינו, לפתוח שנת לימודים בעוצמה גדולה מאוד. 36 תלמידים צדיקים ומתוקים התחילו שיעור א' בישיבה, קבוצה באמת למדנית, רצינית, מיוחדת, חברית, חמה. ראש בית המדרש, הרב בן ציון אלגאזי, קיבל על עצמו את המשימה החשובה של ר"מ שיעור א'. התלמידים מלקקים את האצבעות ואנחנו כולנו נהנים לראות. מי שלא ראה את הרב אלגאזי מכנס את כולם במרכז בית המדרש בתחילת סדר בוקר ונותן את משימות היום תוך עידוד וטפיחות חמות על השכם, מי שלא ראה את הויכוחים הקולניים של התלמידים בינם לבין עצמם ובעיקר עם הרב אלגאזי, מי שלא עבר ליד חדר השיעורים הצפוף של שיעור א' ושמע את הצעקות וההתלהבות, יתקשה להבין על מה אני מדבר. באמת, לקבל בשיעור א' את הרוח הענקית והעומק הייחודי של ראש הישיבה הרב יהושע שפירא, ויחד עם זה את העוצמות הלימודיות האדירות של הרב אלגאזי, שילוב מנצח, אני יכול רק לקנא...
 • בנוסף לשיעור א' המדהים, כלל תלמידי הישיבה קיבלו חיזוקים משמעותיים עם מגוון תכניות לימוד בישיבה. הרמ"ים המסורים עמלים כל העת לחשוב, לדייק, לגעת נכון בצרכים של התלמידים ולפתח אותם. מספר גדול של תלמידים משיעורים בוגרים מתדפקים מתחילת השנה על דלתות הישיבה לאור התנופה הגדולה. גם כולל האברכים של הישיבה גדל מאוד כפי שעדכנתי כבר בעבר, ונוצרה כאן חבורה למדנית ורצינית מאוד ש"תופסת חזק את בית המדרש", מדהים לראות אותם, ממש כותל המזרח של הישיבה שנותנים את העוצמה לכל בית המדרש.

 

 • מסורת חדשה החלה בשנה זו בישיבה, כאשר אחת ל - 3 שבועות הרב אלגאזי מעביר שיעור כללי בישיבה. כיף של ממש לראות את השיעור הזה. הרב יהושע ורמי"ם מהישיבה משתתפים קבוע באופן פעיל, הויכוחים והבירורים על סברות ב"קצות" או ברשב"א וכו' מעוררים את כולם, כמה למדנים מחדדים אחד את השני קבוע, אל תאמינו לי, פשוט תבואו לטעום... אין לכם זמן?אפשר לראות דוגמא כאן 

 • בימים אלו אנחנו מצפים לקבוצה גדולה של חיילינו החוזרים משירות ב"גבעתי" ובמקומות נוספים. לקראת החזרה לישיבה מתקיימות הכנות ושיחות עם הרב יהושע ורבני הישיבה כדי שהנחיתה חזרה לעולם הישיבה תהיה כמה שיותר נכונה ומועילה. אנו מאחלים לכל חיילינו ולכל חיילי צה"ל ברכה והצלחה במשימת הקודש, ה' ישמור צאתכם ובואכם מעתה ועד עולם!
 • לפני שאפרט על אירועי החגים המדהימים, שמח לשתף אתכם בהתפתחות חשובה מאוד. הישיבה והגרעין התורני שלנו עסוקים שנים בפרוייקטים רבים בתחומי היהדות, החינוך והרווחה. עם זאת, בשנים האחרונות אנחנו מנסים מאוד לחזק ולמסד יותר את הפרוייקטים בתחום הרווחה. לפני מספר שנים קיבלנו פניה מאגף הרווחה של עירית רמת גן: בעיר ישנם משפחות רבות עם ילד בעל צרכים מיוחדים כגון אוטיזם או פיגור קל-בינוני. משפחות אלו מרותקות לביתם לצורך טיפול בילד המיוחד שלהם וצריכות כמו אויר לנשימה הזדמנויות לצאת לסופ"ש, לחופשה קטנה, לשמחה משפחתית וכדומה. לצורך כך ישנו שירות הנקרא "נופשון" - במסגרתו יכולות המשפחות להשאיר את הילד המיוחד בנופשון ולבלות את סוף השבוע בלעדיו בידיעה שהוא בידיים טובות ומקבל השגחה וטיפול מקצועי ונעים. אנשי הרווחה ביקשו שנפתח נופשון כזה בישיבה בשבתות שבהן התלמידים שלנו יוצאים הביתה, המודל הנפלא ממנו נלמדה האפשרות הזו הואנופשון שומרון, בישיבת ההסדר קרני שומרון, עליו למדתי מחברי הטוב ליאור ליפשיץ, מנכ"ל הישיבה המיתולוגי. ובכן, בעידוד וסיוע אגף הרווחה ניגשנו למכרז של משרד הרווחה להפעלת נופשונים ולפני כשבועיים קיבלנו את ההודעה המשמחת על הזכיה במכרז. כרגע אנחנו נמצאים בשלב הכנות וגיוס כספים לשיפוץ כמה חדרים בפנימיה להתאמתם לנופשון (סיוע יתקבל בברכה גדולה), בהכנת תכנית עבודה עם אגף הרווחה ובהכנה להפעלה בע"ה תוך מספר חודשים. אני שמח על כך במיוחד ורואה בכך מפנה אסטרטגי של תחילת ביסוס פרוייקטים מסודרים בתחום הרווחה, חיבור טבעי של קהילה גדולה ופעילה עם הכוחות הציבוריים הנוספים שפועלים טוב למען תושבי עירנו הנפלאה רמת גן. ב"ה שזכינו, מקוה להצלחה בפרוייקט הזה ובתחום הזה ובכלל.
 • גם אנחנו השתתפנו השנה בפרוייקט השבת העולמית, במסגרתו היו אירועים והופעות ביום שישי, אירוח משפחות בשבת, תפילות פתוחות ועוד. זכות גדולה.
 • אחד הפרוייקטים הותיקים ביותר בישיבה, פרוייקט שתלוי כולו בתלמידים עצמם, ביוזמה וברצון שלהם, הוא קבלת שבת בגנים ממלכתיים. מה זה? פשוט ויעיל מאוד. שני חבר'ה נחמדים מגיעים ביום שישי בבוקר לגן או כמה גנים ממלכתיים, מספרים סיפור חמוד, שרים ומנגנים ונותנים טעם של שבת. נשמע מאוד פשוט, אבל כמה השפעה יש לדבר כזה, כמה סיפורים מרגשים שמענו על משפחות שממש התקרבו ליהדות וחלקם ממש החלו לשמור תורה ומצוות בעקבות זה, איזה קדושה מתוקה ותמימה של ילדים יהודיים, או כמו שהרב קרליבך היה אומר "ממש געוואלד". כך מסכם אחד ממרכזי הפעילות, יהל אלכסנברג: ב"ה יש תנופה והתחדשות בעניין ההפצות בישיבה. הודפסו פליירים לנרות שבת והחבר'ה ארזו אותם יחד עם נרות בשקיות עבור הדוכנים. הערב יוצאים לשנקין עם מרק חם כלי נגינה וסיפרונים לחלוקה ונרות. ההיענות של החבר'ה של הישיבה גדולה ב"ה. הפרוייקט המרכזי הוא גני הילדים וכרגע יש כעשרה חבר'ה שהולכים לגנים כאשר הממוצע לחברותא כזו הוא שני גנים. [נראה לי מספר שיא של גנים מדי שישי] ב"ה הפידבקים חיוביים מאוד. במהלך השבוע שומעים לציווי שציווה ה' את נח [ואותנו] "בא אל התיבה' מתכנסים לתוך עולם ותיבת התורה והתפילה ומתמסרים לתפילה ולימוד. ביום שישי מקשיבים לציווי "צא מן התיבה" שכל העולם יהפך לתיבה מאירה של אמונה תורה ותפילה. לצאת עם התיבה ולהאירה. ישר כח ענק לתלמידים המסורים!!

 • ונעבור לפעילות ההפצות המדהימה שלנו בחגים לציבור הרחב. הרחבתי בזה מספר פעמים ולכן אקצר הפעם. פעילות זו ועוד חלק נכבד מהפעילות המדווחת בעדכון זה נעשית בשיתוף המחלקה למורשת ישראל בראשות מר חיים גלרמן ובניהול מר טוביה טל עזורי, וכן בסיוע סגן ראש העיר מר אביהוא בן משה (מזל טוב לגדול לאביהוא לרגל חתונתו המשמחת), אנחנו מלאי תודה וברכה על כך. היקפי הפעילות עולים מדי שנה. מזל טוב לרכזת הפעילות להבה צוריאל על הולדת הבן, ישר כח לממלאת המקום המסורה של להבה - מיכל אליה סויברט - שעשתה עבודה נפלאה. הפנינג ראש השנה בבית ספר ממלכתי בהשתתפות כ-150 ילדים ובני משפחותיהם, שני ערבי סליחות בישיבה לחטיבות ותיכונים ממלכתיים בהשתתפות כ- 200 נערים והורים, מבצע שופר בעיצומו של חג ראש השנה בכמה מוקדים בעיר - מזכים אלפי יהודים לשמוע קול שופר, מספר מנייני "ביחד" ביום כיפור ברחבי העיר (במניין שבו זכיתי להיות חזן בנעילה השתתפו בשיא התפילה כ-300 איש וילדים רבים, מדהים!!! אבל הבטחתי לא לפרט...), הפנינג סוכות במספר מוקדים ברחבי העיר בהשתתפות למעלה מ-500 איש כולל הפנינג ענק במיוחד במרכז העיר. כך, לדוגמא, סיפרה מיכל אליה על הפנינג מיוחד במתנ"ס רמת השקמה: למעלה מ 100 ילדים והוריהם נהנו מתחנות היצירה בסוכה, מתיאטרון הבובות, מעגל מתופפים, משחק פאזל ענק ודוכן נטילת ארבעת המינים. קבוצה של כ-30 בוגרים עם פיגור שכלי ממועדון 'רעות' הנמצא במתנ'ס הצטרפו לפעילותצפו בהצגה וערכו סשן תיפוף עוצמתי ומרגש. היה סיום נהדר לעונת החגים העמוסה. אחראית המועדון ביקשה אם נוכל לארגן פעילות קבועה עבור החניכים.

 

 

 • ליל הושענא רבה איכותי וטוב בישיבה, כמו כל שנה, מומלץ להכניס ליומנים כבר עכשיו, ישר כח לאהרון סעדון על הארגון המופתי.
 • שמחת תורה מ-ד-ה-י-ם כמו כל שנה, עשרות אלפי יהודים אליהם מגיעים עם ספרי תורה בכל רחבי העיר, אני מתאפק מלספר שוב סיפורים מרגשים על זה, יש הרבה בעדכונים קודמים והבטחתי לקצר...
 • אחד האירועים המטורפים שתפסו תאוצה אדירה בשנים האחרונות הוא ההקפות השניות בישיבה. מכל רחבי הארץ הגיעו אלפי אנשים לשמוח בשמחת התורה. איך אמרו לי אנשים שהגיעו? "גם שמחה וגם תורה? איפה יותר מתאים מרמת גן?", "ממש לא צריך לנסוע לירושלים", "אני לוקח מכאן עוצמות לכל השנה" ועוד ועוד. השנה הקלטנו הקלטה איכותית של הנגינה המופלאה בישיבה ואנחנו מקוים להוציא בע"ה דיסק של "שמחת תורה בישיבת רמת גן". מי שלא מגיע ממש ממש מפסיד.
 • קהילת "נהורא" שהקימו בוגרי ישיבתנו במרכז העיר, עושה חיל ומגדילה תורה. עוד ועוד משפחות של בעלי תשובה מצטרפים לקהילה, לישיבת "א"ש קודש" לבנים ולמדרשת "נביעה" לבנות. זכיתי להשתתף באירוע המרגש של ההתוועדות השנתית שלהם בח"י אלול, ונדהמתי לראות את העוצמות ההלכות וגדולת במקום הנפלא הזה.

 • אחד הפרוייקטים המדהימים של נהורא הוא "השראה" - תכנית לימוד תורה עם סטודנטים חילוניים. סיפר לי הרב אהרוני ברנשטיין, ראש התכנית שמוסר את נפשו עליה יום יום, שלפני שנתיים היו בתכנית 220 סטודנטים, שנה אחר כך כבר 300, השנה הם נמצאים באמצע מיונים והגיעו אליהם כבר 1200 (!) פניות. שמעתם? 1200 פניות, איזה מדהים. השנה התכנית עברה דירה עקב התפוצצות אוכלוסין למקום גדול פי 2.5 מהקודם. כדאי לבקר באתר ולהתרשם מעבודת הקודש המדויקת כל כך. ישר כח עצום, יגדיל תורה ויאדיר!
 • גם הגרעין והקהילה של הישיבה ממשיכים להתפתח ולהתקדם כל הזמן. אחת המשימות שהרב יהושע דוחף להם היא הגדלת לימוד התורה. בארגון ועדת לימוד תורה של הקהילה התקיים יום לימוד מיוחד לכל הגילאים בחול המועד סוכות. שיעורים לגברים, נשים, לימוד משותף הורים וילדים, פעילויות מיוחדות לילדים, הצגה ועוד. באמת חגיגה של לימוד תורה. כך כתב אוריאל רייך, חבר ועד הקהילה (וחבר טוב שלי...): שמחנו כולנו מלימוד התורה,מהפעילויות הריקודים וגם ואולי בעיקר מהרגשת הביחד והשייכות בקדושה ובנחת. אני מאמין שאנו כקהילה יכולים לצרף משפחות נוספות ממעגלים קרובים ורחוקים לימים כאלו ולפעילויות הקהילה. ישר כח ענק לצופית כהן, רכזת הקהילה על פעילות זו ורבות אחרות.

 • הרב יהושע הרבנית נעמי שפירא לא מפסיקים להתחדש, והם פיתחו סדרה של הרצאות וסדנאות מרתקות במגוון תחומים שממש משנים את החיים. סדנת כנפי רוח לגברים ולנשים, סדנאות קדושת חיי האישות לגברים ולנשים, ועוד. פרטים נוספים מומלץ מאוד לראותבאתר אבקשך.
 • בקיץ האחרון התאמנו חברי כיתת הכוננות של הישיבה באימון מקצועי ומושקע של ירי באקדח וטיפול במצבי תקיפה חלילה. החברים המתנדבים מהווים כיתת כוננות שמגנה גם על הישיבה וגם על מוסדות החינוך הסמוכים ועל שכונת רמת עמידר.

 • ואחרון חביב: לפני כחודש הייתי בחתונה מרגשת מאוד. אידן אור גיא גדל ממש מול הישיבה בשכונת רמת עמידר, ילד פלא עם לב גדול, לבקן ולקוי ראיה. הילד המתוק הזה תמיד אהב את הישיבה, היה נכנס לבקר, "הציץ ונפגע" וחזר בתשובה. אידן המתוק התחתן עם אחות של אברך בישיבה ששידך ביניהם. חתונה כל כך מרגשת לא ראיתי הרבה זמן. שני הורים על כסא גלגלים, כמה אחים ואחיות לבקנים, אבל איזו שמחה, איזו שמחה. יש לכם עוד כח? כדאי מאוד לראות קצת מהיצירתיות של האדם הנפלא הזהכאן. מזל טוב אידן אור, תזכו לבית מלא שמחה וטוב!

 

עם תחילת חודש כסלו והתנוצצות אור החנוכה, האור שדוחה את כל החושך שבעולם, אני רוצה לברך אתכם ואותנו ואת כל עם ישראל שנזכה להאיר הרבה אור של תורה ברמת גן, בכל גוש דן ישראל, בכל ישראל ובעולם כולו.

 

בברכת התורה,

אורי פינסקי

 

 

 

עבור לתוכן העמוד