• גודל פונט
 • גוונים וקונטרסט

עדכון תשרי תשע"ז

עם תחילתה של שנה חדשה הבאה עלינו ועל עם לישראל לטובה, אני שמח לעדכן אתכם כדרכנו מהנעשה בישיבה.

 •          והפעם נתחיל מהסוף, והכי חשוב: זכינו, ממש זכינו, לפתוח בחסדי הי"ת שנה בעוצמה גדולה ומיוחדת, אולי אפילו חסרת תקדים, בישיבה. שיעור א' נפלא של קרוב ל-40 תלמידים הצטרף אלינו ויחד עם שיעור ב' חזק במיוחד, שכבה בוגרת וחבורת אברכים מדהימה - בית המדרש פשוט פורח. 

 

 •          לאור הגידול המבורך במספר התלמידים, היינו צריכים לבצע עבודה רבה של התאמות מבני בית המדרש והפנימיות לתלמידים החדשים. בין השאר נוספה כיתה חדשה וגדולה בעזרת הנשים (מצורפות תמונות), נשכרה דירה לפנימיה חדשה, נרכשו שולחנות חדשים לבית המדרש ולכיתות וחדר האוכל, כסאות חדשים, ועוד ועוד.

     

         

 

 •          בית המדרש נמצא בתנופה כבר מזה מספר שנים, ובקיץ האחרון זכינו לטעום פירות טובים ומתוקים שהתבשלו בבית המדרש כבר שנים רבות. בקיץ האחרון הוציאה הישיבה שני ספרים ודיסק מיוחד. מדובר ב-3 פרוייקטים שאנחנו חולמים עליהם כבר שנים. 

  הראשון הוא ספר מיוחד בנושא זוגיות שנכתב עפ"י שיחות של ראש הישיבה מו"ר הרב יהושע שפירא שליט"א בכתיבה הייחודית של הסופר צבי אייל (מחבר רבי המכר "מי שטעם יין הונגרי" ועוד). הספר יצא בהוצאה משותפת של ספריית ידיעות אחרונות והישיבה, וזוכה לאהדה רבה.

  השני הוא דיסק נפלא של "מבקשי פניך - התוועדות בישיבת רמת גן", הדיסק, כבר זכה לאהדה גדולה בציבור כולל חשיפה תקשורתית נרחבת כמו לדוגמא כתבה זו בערוץ 7, תכנית זו של מנחם טוקר בשידור חי מבית הרב יהושע ברדיו קול חי, מספר השמעות בתכנית התעוררות של ידידיה מאיר, השמעות והתייחסות בתכנית של יהודה שורש, ועוד. המהדורה הראשונה כבר אזלה, המהדורה השניה לקראת סיום. השיר הפותח "לב טהור" צבר כבר עשרות אלפי צפיות באתרYoutube. מרגש במיוחד לשמוע סיפורים כמו חבורת חיילים בקורס צבאי שיושבת להתוועדות פעם בשבוע עם שירי הדיסק, אמן חלוני שמאלני ידוע שהתפרסם באמירות חריפות כנגד דתיים ומאז שמכר שלו הביא לו את הדיסק הוא לא מפסיק לשמוע אותו, וכמובן אביתר בנאי שאמר בהתוועדות ח"י אלול "יש רק דיסק אחד שאני מסוגל לשמוע, אני שומע אותו ברכב בלי הפסקה... כל פעם בדרך לכל מיני הופעות בתל אביב זה מה שאני שומע וזה ממלא אותי כוחות"... 

  השלישי הוא "פרי עץ הגן" חלק ה - ספר מאמרים עב כרס ומכובד מאוד מפרי עטם של רבני ותלמידי הישיבה, הוא כולל מאמרים למדניים, הלכתיים והגותיים. הכרך הקודם יצא לפני 12 שנים.

  שלוש הפרוייקטים הנפלאים הללו, אותם ניתן לרכוש כאן, מביאים לידי ביטוי את התנופה הגדולה של בית המדרש בלימוד ובעבודת ה'.

                                

 

 •          זכות מיוחדת הייתה לנו עם סיום "זמן קיץ" בישיבה. התכנסנו בישיבה לערב סיום שנה מיוחד וחגיגי. כיבד אותנו בנוכחותו, הראשל"צ הרב שלמה עמאר שליט"א שהעביר שיעור נפלא בענייני הזמן והשעה. מוזמנים לצפות - כאן!

      

 

לאחר מכן עלינו למעמד סיום המסכת שנלמדה בישיבה השנה, שחתם זמן קיץ ושנה שלמה של לימוד בקול גדול שמילא את חלל בית המדרש.

זכינו לחבורה משמעותית של 15 תלמידים שסיימה את מסכת בבא בתרא (המסכת הארוכה בש"ס) בלימוד מעמיק על פני השנה כולה ועוד עשרות שקרבו לסיום. סיומים מיוחדים נעשו על ידי 3 מהמסיימים בבסיס הקליטה והמיון (בקו"מ) ביום גיוסם לשירות קרבי בצה"ל. סיום בבא בתרא של מתגייסים בבקו"מ הוא בהחלט אירוע מרגש ולא רגיל, אשריכם על הספרא ועל הסייפא!

 

          

 

 •          גם בתחום הקהילתי והעירוני הפעילות ממשיכה ומתעצמת. פרוייקט מקסים של הקהילה שהונהג על ידי ערן אורן, אחד מבוגרי הישיבה הותיקים, הוא "צוות שדרוג בתים" - שיפוץ בהתנדבות של בתי קשישים ונזקקים. במסגרת הפרוייקט עבד ערן עם ילדים ומבוגרים מהקהילה ושיפץ שיפוץ מאסיבי של כמה בתים שהיו במצב זוועתי ממש. כך כתבה לערן העובדת הסוציאלית של אגף הרווחה בעירית רמת גן: "ערן היקר, אכן סיבה להתגאות! עשית עבודה יוצאת מן הכלל, לא ייאמן איך זה היה נראה עד לא מזמן. תודה על כך שלא ויתרת, על אף המהמורות שצצו בדרך. תודה על אורך הרוח, התושייה, ההשקעה הרבה והנתינה מכל הלב. עשית שינוי מדהים באיכות חיי המשפחה, אין מילים לתאר כמה אור, אמונה ותקווה הכנסת לבית המשפחה. כל הכבוד ויישר כוח! ". ואם תהיתם איך גויס הכסף עבור החומרים כגון צבע וכלים סניטריים וכו', אז כחלק מהפרוייקט הקהילתי יצאה קריאה למשפחות לאפות עוגות ושאר דברים טעימים, נוער הקהילה בסיוע בנות השירות התחלק לאזורים ומכר את המוצרים בכמה מוקדים... מצ"ב תמונות.

 

                                      

 •          ועוד מפעילות הקהילה בניצוחה של רכזת הקהילה צופית כהן: לאור הפיגועים הקשים בישוב עתניאל התגייסו משפחות ונוער הקהילה לעשות את המעט שאנחנו יכולים כדי לחזק את גיבורי עתניאל. צופית הזמינה את ילדי הקהילה לסדנת הכנת כרטיסי ברכה איכותיים לתושבי הישוב, ובנוסף נאספו ממשפחות בקהילה עוגות מושקעות ושאר מיני מתיקה עבור צוות הצח"י (צוות חירום ישובי), כל זה נלקח ע"י יעל גנירם שנסעה במיוחד לעתניאל. התגובות של אנשי הישוב היו חמות ואנחנו שמחנו לעשות קצת להצדיע להם ולהתפלל שימשיכו לבנות ולהבנות מתוך שמחה ובשורות טובות.

 

 •          כמיטב המסורת, גם השנה התקיימה באלול פעילות רבה בתחום הזהות היהודית. ערבי סליחות לתיכונים ממלכתיים נערכו בישיבה, מבצעי היכרות עם השופר והכנת שופרות נערכו בכמה בתי ספר על ידי בנות שירות או תלמידים מהישיבה. מצ"ב תמונות של תלמידי הישיבה שהגיעו לבי"ס יסודי ממלכתי וערכו פעילות היכרות והסבר על השופר, התגובות היו מדהימות.

   

 

 •          גם ב"נהורא" במרכז רמת גן ממשיכים בעוז קדימה. מזה מספר שנים מקיימים שם התוועדות מרכזית בהשתתפות כ-200 איש בתאריך י"ח אלול – יום הולדתם של הבעש"ט ובעל התניא. השנה ההתוועדות הפכה לאירוע משודרג בבית הכנסת הגדול ברמת גן בהשתתפות כ-800 אנשים מכל רחבי הארץ ועם תכנית חמה ומרתקת. ראו כאן כתבה על האירוע המיוחד.

 

 •          יוזמה חדשה: בשבת שלפני ראש השנה יצאו רבנים ואברכים מהישיבה לכמעט 40 בתי כנסת ברחבי העיר להגיד דברי תורה וחיזוק לקראת הימים הנוראים. מבצע "שבת תורת רמת גן" אורגן בשיתוף המועצה הדתית רמת גן בראשות מר יהודה סירי הי"ו, וזכה לשיתוף פעולה נלהב מצד הגבאים. מספר בתי כנסת כבר ביקשו שיעורי המשך ובאחד מהם כבר נראה שהשידוך ממש הצליח, הם ביקשו מהאברך שיגיע כל שבת והוא אכן התחיל להגיע. אנחנו מקוים בע"ה לקיים שבתות כאלו מספר פעמים בשנה ולהשקיע מאמצים בשילוב תלמידי החכמים בבתי הכנסת והקהילות בעירנו רמת גן. מצ"ב המודעה שפורסמה בבתי הכנסת.

 

        

 

 • בראש השנה עצמו יצאו תלמידים מהישיבה למספר מוקדים מרכזיים על מנת לתקוע בשופר ולזכות יהודים במצוה החשובה. כך סיפר יהל אלכסנברג, מראשי המפיצים: "תכננו לתקוע בגינה ציבורית, לתקוע לציבור גדול. בדרך לשם  אשה (תימנית חילונית) מבוגרת שראתה אותנו נופפה לעברנו בהתלהבות וביקשה שנתקע לה בשופר היא תפסה את השקית שהיתה בידה הניחה על הראש כדי לכסותו וכשתקענו בשופר היא החלה לבכות ועיניה אורו. אחרי שסיימנו לתקוע היא בקשה שנלך לבניין בקרבת מקום שם גרה אחותה, היא ציינה שחשוב לה שהיא גם תשמע שופר. היא התקשתה פיזית ללכת אך עשתה מאמץ כדי לזכות גם את אחותה והחישה צעדיה עם מקל ההליכה שבקושי החזיק אותה. היא אמרה שזה דקה הליכה אך זה היה מרחק רב יותר. אהבת המצווה והאחות גרמו לה לחשוב ולהרגיש שזו דרך קצרה ממש "דרך מצוותך ארוץ כי תרחיב ליבי"... עלינו לבית, טלוויזיה דלוקה ואנחנו בבגדי חג עם השופר, בעלת הבית קמה בהתלהבות והטתה אוזן לשמוע את התקיעות וכמו אחותה גם היא החלה לבכות ודמעות רבות הציפו את עיניה. תמונה מעולם אחר - שתי אחיות אוהבות שנפגשות, כמה בחורים לבושי חג, טלוויזיה דלוקה ושופר אחד שגרם לכולנו לחוש אחדות געגוע ושייכות למשהו גדול שמילים לא יכולת לבטא אלא רק קול שופר".

 

 •          מקסים, נכון? אז קבלו עוד שניים שלו: "בין רמת גן לגבעתיים נתקלנו בזוג רוסי עם ילדה קטנה. האבא עם גופיה וקעקועים ובאינסטינקט הייתה לנו רתיעה, אך אזרנו אומץ ושאלנו אותם אם הם רוצים לשמוע קול שופר. האישה סירבה אך הבעל שידר שזה בסדר אם נתקע. שאלנו אם הוא יוכל לברך אך לבקשה זו הוא סירב. שניה של שקט ואז אשתו ביקשה פתאום שבכל זאת יברך. הוא בירך ואנחנו תקענו בשופר. נפרדנו בברכת שנה טובה וחג שמח. כשהתקדמנו מעט וכבר היינו עם הגב אליהם שמענו את האבא מסביר בלהט והתלהבות לביתו הקטנה "איזה כיף עשינו עכשיו מצווה גדולה, מצווה גדולה". מי שלפני כמה דקות  היה נראה הכי רחוק  עם גופיה קעקועים וקור התגלה כיהודי חם עם לב בשר. השופר קילף את כל השכבות. ועוד אחד - פארק מרום נווה - זקן מלווה בעובדת הזרה שלו. בעדינות שאלנו אם הוא מעוניין לשמוע שופר. האמת שבקושי את השאלה הוא שמע.. שאלנו יותר בקול וכשהבין במה מדובר נענה ברצון רב. הוצאנו מהשקית כיפה כדי לשים לו על הראש אך הוא סירב. התבאסנו. אך שניה אחר כך הבנו למה. הייתה לו כיפה בכיס. מסתבר שיש לו כיפה בכיס תמיד... תקענו בשופר ודמעות ניגרו מעיניו, בקושי רב הוא מילמל "ארבעים שנה... ארבעים שנה לא שמעתי את הקול הזה"... פתאום יהודי שומע קול מוכר מהעבר, קול של בית, קול של הנשמה שקשה להישאר אליו אדיש".

 

 •          ועוד חדשות טריות מיום כיפור האחרון: עשרות תלמידי ישיבתנו ואברכים עם משפחותיהם נסעו גם השנה לכמה קיבוצים בצפון ודרום הארץ וערכו תפילות יום כיפור עם התושבים. כתבתי כבר הרבה אז לא אפרט כאן את כמות האנשים והסיפורים המרגשים וכו.

 

 •          וכאן אצלנו ברמת גן, לצד התפילה המרוממת והמדהימה בישיבה, מתקיימים 3 מניינים מיוחדים ליום כיפור מונגשים לציבור הרחב שלא פוקד ביומיום את בתי הכנסת. אני זוכה אישית לעבור לפני התיבה בשני מניינים כאלו וההרגשה ממש מיוחדת. בכל מניין כזה בשיא התפילה היו מאות אנשים ונשים, כמעט כולם לא דתיים וכמעט כולם שמחים ומתרגשים. רגעי השיא של סוף נעילה כשמאות הורים וילדים עומדים ומחכים לתקיעת השופר, צועקים איתנו "ה' הוא האלוקים" ושותקים בדממה בתקיעת השופר, אלו הם רגעים שלא ישכחו. ישר כח למארגנים הראשיים להבה צוריאל ודוד פלהיימר.

 

 •          וכעת, אנחנו מתארגנים במרץ לקראת ימי הסוכות – מדרשת בנות השירות עושה פעילות סוכות במספר בתי ספר ממלכתיים, להבה מארגנת הפנינג סוכות מושקע בכמה מוקדים ברחבי העיר, וכמובן כמובן אנחנו נערכים לאירועים הגדולים של הושענא רבה ושמחת תורה בישיבה. מומלץ מאוד מאוד, הצטרפו אלינו!

 

 

 •          רגע, לא סיפרתי על כנס בכל לבבך?? וואו, איך אפשר בלי?... אז נעשה את זה במבזק: מדהים ומפעים, מעל 3000 משתתפים מכל רחבי הארץ, תגובות מדהימות שמדברות על כנס הכי טוב שהיה עד עכשיו מבחינת התוכן וההיערכות, כבר נערכים לשנה הבאה. רוצים לראות תמונות? ניתן לראות כאן. לא הייתם השנה? אל תפסידו פעם הבאה.

 

                      

 

כאן המקום להודות לאלפי השותפים שלנו שמסייעים לנו בפעילות האדירה הזו. אתם, המחזקים והמסייעים, התורמים בהוראת קבע או דרך אתר האינטרנט או באמצעות הדואר או בכל אמצעי אחר, אתם נותנים לנו גם דלק וגם כוחות להמשיך קדימה במשימה שלנו ושלכם – "להאיר את העיר באורה של תורה".

מבקש לאחל לכם ולמשפחתכם, בתוך כלל ישראל, שנה טובה ומתוקה, שנה שבה יתגשמו כל משאלות לבכם לטובה ותראו רק אור וטוב.

 

בברכת התורה,

אורי פינסקי

עבור לתוכן העמוד