• גודל פונט
  • גוונים וקונטרסט

זכרון לנופלים

זיכרון לנופלים

סמל יהודה יאיר ברק


בן נפתלי וליבא מאיר. נולד ביום כ"ו בטבת תשל"ה (9.1.1975) בפתח תקווה.
בן בכור להוריו ואח בכור לתשעה אחיו ואחיותיו. את לימודיו החל יאיר בבית-הספר היסודי "יבנה" בפתח תקווה, המשיך בחטיבת הביניים של המדרשייה בכפר סבא וסיים את לימודיו התיכוניים במסגרת מדרשיית "נועם" בפרדס חנה במגמה לכימיה. בתום לימודיו התיכוניים למד יאיר שנתיים בישיבת "שבי חברון" אשר בחברון.

באלול תשנ"ה הצטרף יאיר למקימי ישיבת ההסדר ברמת גן ושהה בה עד גיוסו בחנוכה תשנ"ה.

בנובמבר 1994 התגייס יאיר לצה"ל, לחטיבת גולני. יאיר הצטרף לפלחי"ק ועבר את מסלול הטירונות והאימון המתקדם במסגרת זו, כולל קורס אלחוטן-לוחם בבה"ד 7. בתום הקורס שהה בפלוגה זמן קצר ולפני החגים של תשנ"ו הצטרף לצוות הלוחם של הפלוגה במוצב ריחן בלבנון. יאיר היה חייל אמין וישר, תמיד היה נכון לתרום ולעזור לחבריו והיווה בכך דוגמה אישית. כתב אחד מחבריו לצוות: "הדבקות במשימה, העקשנות, הצנעה ועבודת האל האדוקה, הם שאפיינו אותך כבן-אדם וכלוחם. כמו גם עזרה לזולת ולא משנה מי הוא - ידיד או לא. כך גם אני למדתי להכיר אותך כשלפני מארב הפכת עולמות כדי למצוא לי מעיל וגם אחרי שאמרתי לך 'תודה, לא צריך', לא שקטת עד שנמצא לי מעיל ואת זאת הערכתי מאוד". חבר אחר בצוות, כתב: "נוכחתי לדעת שכל מה שנאמר וסופר על אחוות הלוחמים בגולני נכון, וכל זה בזכותך. תמיד היית שם לעזור והיית החבר שאפשר לפנות אליו בעת צרה".

ראש ישיבת "שבי חברון" הרב משה בלייכר אמר: "החוכמה שלו והענווה שלו והעוצמה של הטוב ומסירות הנפש וכל דבר האמת שלו, שהקרינה בתוך הישיבה, היתה לשם דבר. זה היה פשוט הופעה של אמת, של שאיפת אמת, של רצון כן להבין, לתת, עד בלי די - ויאיר הקרין את זה". ראש הישיבה ברמת גן, אמר: "יאיר, אותו אור שהאיר לנו, אור של תורה שאינו אחוז בכלי העולם הזה, היה בו העוז והענווה. היתה בו צניעות שלא לקח לעצמו כלום מהעולם הזה". כתב מפקד היחידה בה שירת: "יאיר היה מקובל על מפקדיו וחבריו. בחודשים נובמבר- דצמבר היה מיועד לצאת לקורס סמלים ולאחריו לחזור לפלוגה ולקבל צוות טירונים של פלוגת הקשר".יאיר נפל בקרב בדרום לבנון, בשחר של הושענא רבה, ביום כ"א בתשרי תשנ"ו
(15.10.1995), כאשר הנגמ"ש בו נסע נפגע ממטען. בן עשרים וחצי שנה היה יאיר בנופלו. עמו נפלו סרן יוסי אוחנה, סמל יותם ענבר, סמ"ר אייל שמח, סמ"ר גיא חדד וסמ"ר אייל דרור. יאיר נטמן בבית העלמין הצבאי בפתח תקווה. לאחר נפילתו הועלה לדרגת סמל. השאיר אחריו הורים ותשעה אחים ואחיות - אשר, חגית, תהילה, דוד, נתנאל, הלל, שילה, רחל וינון.

קהילת "משכן שלום", הידידים והמשפחה, הנציחו את זכרו של יאיר בתרומת ספר תורה לבית כנסת.


(מתוך אתר משרד הביטחון)

עבור לתוכן העמוד